У наше століття електроніки і техніки з'являється все більшу різноманітність інструментів, які використовуються для досягнення конкретних цілей і завдань. Для того, щоб вести повноцінне будівництво або ремонт, звичайно потрібно не один, а цілий набір інструментів. Дриль, болгарка, електролобзик, шліфувальна машинка, а також багато інших інструментів, служать кожен своєю, певної мети. Важко собі уявити, щоб один з цих інструментів цілком міг замінити інший. Однак з винаходом багатофункціональних пристроїв (БФП), така мета стала багато в чому досяжною.

 

Багатофункціональний інструмент

 

Переваги багатофункціонального інструменту.


Останнім часом з'явилася велика різноманітність багатофункціонального інструменту, який поєднує в собі різні можливості. Важливо відзначити, що якість роботи при всьому цьому розмаїтті функцій досить висока. Багатофункціональний інструмент може впоратися з сотнями різних завдань. Крім того, як показала практика, він в змозі виконувати одночасно функції 4-5 окремо взятих інструментів. Також він компактний, легкий, досить потужний, а якщо врахувати всю його універсальність, він ще і відносно недорогий. Успіх багатофункціонального інструменту в тому, що він має безліч насадок під різні запити. Великою перевагою багатофункціонального інструменту є його компактний розмір, а також невелика вага, завдяки чому його легко транспортувати і зберігати. Оскільки більшість багатофункціональних інструментів працюють не за рахунок руху його робочих частин, а за рахунок вібраційних коливань, цей вид електрообладнання вважається одним з найбезпечніших.

 

Багатофункціональний інструмент Fieldmann FDUB 50701

 

Одні види багатофункціонального інструменту (РЕНОВАТОР) взагалі не мають рухомих частин, як у звичайного інструмента, а роблять всі види робіт за рахунок сили коливань, яка може досягати до 35 000 оборотів в хвилину. Інші ж (гравери), використовують швидкість обертання різних насадок, які виготовлені під різні потреби. З безперечних переваг багатофункціонального інструменту перед звичайним, можна також виділити можливість з його допомогою здійснювати роботу в важкодоступних місцях, куди звичайним інструментом просто не підібратися. Даний вид інструменту можна назвати універсальним, оскільки він може використовуватися як для невеликого ремонту в будинку, так і для професійної роботи. Звичайно, він не настільки потужний, як окремо взяті інструменти. Саме тому перед його придбанням важливо розглянути, які основні можливості багатофункціонального інструменту.

 

З чим може працювати багатофункціональний інструмент?


Якщо перерахувати деякі з можливостей багатофункціонального інструменту, то можна відзначити наступні: різання, шліфування, гравіювання, полірування, демонтаж різних матеріалів, обробка скла, плитки, металу, цегли, деревини, гіпсокартону, фанери, розкроювання лінолеуму і т. П., а також вибір паза, рубка, підрізування, погружной пропив, свердління, заточка ручного інструменту, ущільнення бетону, скріблення, нанесення малюнка, робота з ювелірними виробами і багато іншого. Якщо подивитися на наявність насадок, а також спеціальних приставок, а їх в комплекті може бути більше 100 штук, то стає зрозумілим, наскільки широко може використовуватися багатофункціональний інструмент.

 

Відмінність побутового багатофункціонального інструменту від професійного.


За своїми особливостями побутової та професійний багатофункціональний інструмент відрізняється за потужністю, а також за кількістю функцій і завдань, які він може виконувати. Якщо інструментом необхідно працювати лише зрідка, то цілком підійде побутовий інструмент, який виконує ті основні завдання, з якими буде необхідно впоратися користувачеві. Якщо ж інструмент буде застосовуватися постійно, день у день, а також якщо ремонт або будівництво триватиме досить тривалий час, то краще все таки зупинитися на виборі професійного устаткування.

 

Багатофункціональний інструмент RYOBI RMT200S

 

На що варто звернути увагу при виборі?


Багатофункціональний інструмент може відрізнятися наступними параметрами:

 

Потужність.

 

Фахівці радять купувати інструмент з деяким запасом потужності, тому що це дозволить виконувати роботу швидше, якісніше, до того ж інструмент не буде перегріватися, а прослужить довше. З іншого боку не варто просто переплачувати за зайву потужність, якщо вона не потрібна з огляду на виконання інструментом простих завдань, таких як шліфування, свердління або різання. Потужність багатофункціональних пристроїв може варіюватися від 150-450 Вт. Деякі моделі, зважаючи на їх потужності, особливо професійного плану, забезпечуються подвійною ізоляцією, що збільшує термін їх служби.

 

Розміри.

 

Багатофункціональний інструмент відрізняється своїми габаритами. Які габарити краще, потрібно вирішувати в кожному випадку окремо, зваживши такі фактори як зручність інструменту, з яким матеріалом він буде в основному працювати, а також де (дах, підлогу, стелю).

 

Вага.

 

Чим могутніше багатофункціональний інструмент, тим і важче. Більшої ваги інструменту виправданий тоді, коли насправді потрібна більш висока потужність. З іншого боку, важливо враховувати, як і тривалість часу використання інструменту в роботі, тому що якщо він буде досить важким (є багатофункціональний інструмент вагою 6 кілограмів і більше), то руки будуть сильно втомлюватися. Тому потрібно знайти золоту середину між потужністю інструменту і його вагою.

 

Кількість оборотів, частота вібрацій і їх регулювання.

 

Залежно від того, яка кількість оборотів у багатофункціонального пристрою, його можна використовувати для вирішення різних завдань. Добре, коли обороти обладнання регулюються спеціальним коліщатком або кнопкою натискання пуску (чим сильніше тиск, тим більше швидкість).

 

Таке регулювання дуже вигідна, оскільки на більш низьких оборотах можна працювати з такими матеріалами, як пластик, а також деякими видами металів. З іншого боку, на більш високих оборотах можна працювати з виробами з дерева і подібних йому матеріалів. Підбираючи потрібні обороти під відповідний матеріал, можна досягти дуже високої якості обробки. Діапазон числа обертів може варіюватися від 5 000 до 35 000 оборотів в хвилину. Для роботи з матеріалами зі сталі, а також твердих порід каменю, найкраще придбати інструмент, який може набирати швидкість або частоту вібрацій від 30 000 - 35 000 оборотів в хвилину.

 

Джерело живлення.

 

Багатофункціональний інструмент може працювати від мережі 220 В, а також від акумуляторів. При виборі інструменту, що працює від електромережі, важливо, щоб була достатньою довжина проводу, що підвищить комфорт роботи (зазвичай це 3-5 метрів). Якщо ж потрібна більш маневрена модель, універсальна в застосуванні, яка здатна працювати від акумуляторів практично скрізь, то при покупці зверніть увагу не на їх напруга, а більше на те, яка ємність цих акумуляторних батарей. Від цього параметра пристрою залежить не тільки час його роботи, а й вага. Якщо багатофункціональний пристрій продається для роботи з в'язкими матеріалами, краще мати комплект з декількох акумуляторів, які можна буде при необхідності своєчасно підключити, щоб робота не переривалася. Зверніть також увагу на час перезарядки акумулятора. Деякі моделі можуть відновлювати свою ємність всього за одну годину. Основні типи акумуляторів, які використовуються в багатофункціональних пристроях наступні: Ni-Cd (нікель-кадмієві) і Li-Ion (літій-іонні). У кожного з цих видів акумуляторів є свої переваги і недоліки. Нікель-кадмієві акумулятори відносно недорогі, але вони мають меншою кількістю циклів перезарядки. Літій-іонні акумулятори більш довговічні і краще зберігають свою ємність при багаторазовій перезарядки. Деякі виробники постачають акумулятори функцією охолодження під час зарядки, а також захисту від глибокого розряду, що також продовжує термін їх служби. Існують моделі багатофункціональних пристроїв, на корпусі яких виведений спеціальний індикатор, який показує, яка ємність акумуляторної батареї в даний час.

 

Плавний пуск.

 

Якщо на пристрої немає передбачена функція плавного пуску, це значно підвищує якість роботи, оскільки оброблювані поверхні не псуються, а самі насадки акуратно врізаються в матеріал. Крім перерахованих вище плюсів, функція плавного пуску запобігає передчасному зносу устаткування.

 

Обмежувач глибини обробки.

 

Якщо багатофункціональний інструмент забезпечений обмежувачем глибини обробки, це робить роботу ще більш комфортною, оскільки не доведеться переживати, наскільки сильно інструмент може відхилитися від корисних властивостей. Заготовка не буде зіпсована, а процес обробки не потрібно буде контролювати вручну.

 

Видалення виробничого пилу.

 

Освіта пилу, під час роботи обладнання, може засмічувати інструмент і заважати процесу роботи. Тому більшість багатофункціональних пристроїв забезпечені засобами для збирання пилу, а також можуть підключатися до пилососа.

Багатофункціональний інструмент Skil 1470

 

Спосіб кріплення насадок.

 

Існують різні способи кріплення насадок. При покупці виробу варто дізнатися, працює багатофункціональний інструмент тільки з насадками однієї фірми виробника, або ж він більш універсальний. Зверніть також увагу на те, наскільки зручно змінювати одні насадки на інші. Одні моделі використовують патрон, а в інших насадки кріпляться за допомогою спеціального ключа. Перевага, звичайно ж, варто віддавати інструменту з універсальним і зручнішим способом зміни насадок.

 

Функція блокування кнопки включення і зміни насадок.

 

Завдяки тому, що кнопка включення в деяких моделях може блокуватися під час роботи, відпадає необхідність постійно утримувати. Робота стає більш комфортною, а пальці рук не втомлюються від напруги.

 

На деяких моделях, крім блокування кнопки включення, передбачена ще одна корисна функція - блокування механізму при зміні насадок. Так як під час роботи буває необхідність часто робити заміну насадок, то функція блокування забезпечує безпеку при їх зміні. Тоді можна не переживати, що інструмент раптом несподівано включиться. Однак перед зміною насадки не зайвим все ж буде повністю вимкнути інструмент з електромережі. Той же принцип стосується і до моделей, які працюють від акумуляторів.

 

Функція підсвічування.

 

В деякі багатофункціональні пристрої вмонтована спеціальна світлодіодне підсвічування, завдяки якій робота з інструментом стає більш комфортною і точною.

 

Матеріал корпусу.

 

В основному корпус цього інструменту виготовляється з пластика. Також деякі моделі можуть поєднувати в собі комбінування різних металів і пластику.

 

Зручність роботи.

 

Зручність того або іншого БФП залежить не тільки від того, де доводиться працювати, а й від інших чинників. Тому, перед покупкою інструменту найкраще взяти його в руки, включити, спробувати уявити його роботу в різних положеннях. Зверніть також увагу на те, прогумовані чи рукоятки інструменту, щоб електроінструмент можна було міцно і зручно тримати в руках. Деякі виробники роблять весь корпус інструменту прогумованим. Завдяки цьому він стає ще більш зручним у використанні, наприклад в важкодоступних місцях, де потрібно поміняти положення рук, або кут нахилу інструменту. Варто також пам'ятати, що якісний МФУ під час роботи повинен мінімально вібрувати в руках, навіть якщо він досить потужний.

 

Набір насадок, додаткові аксесуари.

 

Хоча кількість насадок, а також іншої, що входить в комплект витратний матеріал, не є показником якості основного вироби, все ж приємно, якщо виробник подбав про його наявності в доповненні до інструменту. У сам набір можуть входити різні ключі, насадки, кейс для зберігання і перенесення інструмента, а також додаткові акумулятори та мастила. У комплект інструмента може також входити додаткова рукоятка, за допомогою якої легше робити точні види робіт. Можуть стати в нагоді окремі напрямні, які спростять процес різання. А наявність спеціального циркуля, допоможе зробити потрібну розмітку. Такий зручний комплект аксесуарів не тільки порадує око, але і задовольнить основні потреби у виконанні різних робіт. Крім того, це допоможе значно заощадити кошти і час, так як не завжди легко знайти додаткові насадки саме до цієї моделі. Насадки для МФУ можуть також включати в себе спеціальні механізми, за допомогою яких сам інструмент можна зафіксувати або підвісити. Таким способом інструмент можна перетворити в міні верстат, на якому можна не тільки свердлити, але також фрезерувати, полірувати вироби, наносити малюнок або виконувати інші операції. Така фіксація знижує навантаження на нього, полегшує працю і зменшує вібрацію.

 

Що слід врахувати при роботі з багатофункціональними пристроями?


Хоча багатофункціональний інструмент вважається найбільш безпечним, при роботі з різними насадками все ж важливо дотримуватися необхідних правил техніки безпеки. Оскільки швидкість обертання насадок, виготовлених з різних матеріалів, досить велика, при зміні витратного матеріалу важливо відключати інструмент або використовувати функцію блокування зміни насадок, якщо така передбачена. Незалежно від того, використовується устаткування для ремонту будинку, або на роботі, необхідно захищати свій зір за допомогою спеціальних окулярів, а також не забувати підключати багатофункціональний пристрій до пилососа, щоб своєчасно видаляти пил.

 

На сайті In-green є можливість порівняти за характеристиками кілька моделей МФУ одночасно, а також скористатися консультацією онлайн менеджера.